Na Strokovno izobraževalnem centru Brežice smo v prvih decembrskih dneh v okviru Erasmus + projekta gostili mlade iz Italije, Turčije, Srbije in Makedonije.

Projekt z naslovom “A long walk to freedom and dignity” je namenjen osvetljevanju problematike migracij in begunstva, saj čas, v katerem živimo, zaradi vse večjega števila migrantov, beguncev in prosilcev za azil terja od nas izhodišče za razmislek ter oblikovanje mnenja o migrantski politiki na temelju dejstev, zgodovinskih izhodišč, razumevanju vzrokov za migracije, iskanju primernih načinov za sprejemanje ljudi v novih državah ter ozaveščati, kako lahko priseljenci s svojim delom, znanjem, izkušnjami in kulturo prispevajo k razvoju države, v katero so se preselili in tudi k razvoju svoje izvorne države.

V Slovenijo je 30 mladih s svojimi mentorji prispelo v nedeljo,  5. decembra. Pričakali in nastanili smo jih v Termah Čatež.

Naslednji dan smo jih na šoli pozdravili s krajšim kulturnim programom, ki so ga pripravili naši dijaki pod mentorstvom profesoric Staše Kerin, Sanje Antolič ter Mileve Buzeti Kralj in nagovorom gospe ravnateljice. Glede na to, da sta po šoli hodila tudi Miklavž in parkelj, sta tudi naše goste razveselila s čokoladnimi dobrotami. Sledile so predstavitve držav ter ogled šole. Po kosilu, za katerega so vsak dan poskrbeli v Restavraciji Štefanič, smo se podali v raziskovanje mestnega jedra. Ob 14. uri so nas sprejeli v Mestni hiši, sledil je ogled brežiškega gradu in muzeja. Po sončnem zahodu, ki so si ga mladi ogledali, so se gostje polni vtisov vrnili v toplice.

V torek smo se v podporo beguncem in vsem, ki so morali zapustiti svoj dom iz razlogov kot so vojne, preganjanje, podnebne spremembe, skrajna revščina, v želji po preživetju in človeka vrednem življenju, podali na solidarnostni pohod po »nasipu« od Term Čatež do Policijske postaje Brežice, kjer so nas prijazno sprejeli. Inšpektor gospod Igor Petelinc nam je predstavili njihovo pomembno vlogo na obmejnem področju, ki so jo imeli v migrantskem valu v letih 2015 in 2016. Na našem področju se je v obeh valih zvrstilo preko 423.000 migrantov, tudi po 10.000 na dan. Njihova registracija in oskrba ter transport v druge države je bil izreden organizacijski zalogaj, ki ga brez pomoči humanitarnih organizacij ne bi zmogli. Gospod Martin Špiler pa je na koncu predstavitve prikazal tudi opremo, ki so jo v tej akciji potrebovali. Sledil je obisk dolenjske prestolnice, Novega mesta.

V sredo, 8. 12., smo se podali na Bled, ki sodi med najlepše kraje v Sloveniji. S svojo pravljično podobo otočka s cerkvico sredi jezera in gradom na skalnati steni redko koga pusti malodušnega. Po kosilu smo se napotili v Ljubljano in se z vodnicama peš odpravili proti staremu mestnemu jedru ter si ogledali glavne znamenitosti: stavbo Univerze, Kongresni trg, Prešernov trg, tržnico …

V četrtek, 9. 12., smo na šoli izvedli delavnici. V prvi so dijaki pod mentorstvom profesorice Alenke Pečnik Kranjec prevajali pozitivno migrantsko zgodbo naše dijakinje Nasihe, ki so jo v literarno oblikovale dijakinje Zala, Sara, Špela in Naja. V likovni delavnici pa so dijaki pod mentorstvom profesorice Tanje Plevnik ustvarjali ilustracije na temo Nasihinega zgodbe. Tako nastaja prava slikanica, ki so ji dijaki naslov Naslikaj novo stvarnost izbrali pod mentorstvom profesorice Staše Kerin. Dijaki so predstavili tudi svoje prispevke in razmišljanja na temo migracij. Analizirali so vlogo medijev in predvsem negativno konotacijo, ki jo ustvarjajo v zvezi z migracijami. Zvečer se je slovenska ekipa pridružila prijateljem v Termah Čatež, kjer smo ob zvokih glasbe zaplesali in se družili.

V petek, 10. 12., smo pregledali izdelke, fotografije in posnetke, odigrali nekaj zanimivih interaktivnih kvizov, razdelili certifikate in se dokončno poslovili.

Verjamemo, da smo s tem projektom vsi veliko pridobili. Nove prijatelje, nova znanja in modrost, širino razmišljanja, predvsem pa prijaznost in sočutje.

Koordinatorica projekta se zahvaljuje ravnateljici in vsem sodelavcem SIC Brežice, ki so nesebično pripomogli k izvedbi projekta, za zaupanje in priložnost. Iskrena hvala tudi Policijski postaji Brežice, Termam Čatež, Eurosadu iz Krškega ter predvsem našim dijakom, brez katerih vse to ne bi imelo smisla. Na njih stoji svet in zaradi takšnih mladih ljudi nimamo skrbi.

Urška Senica, ERASMUS+ kooordinatorica